Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

Η Γερμανία κέρδισε με 2-1 την Δανία

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, Γερμανία και Δανία προσπάθησαν να πάρουν την νίκη που θα τους έδινε την πρόκριση στους 8 του Euro 2012. Η Γερμανία ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση. Η Δανία ήταν καλύτερη στο 2ο ημίχρονο, προσπάθησε να πάρει την πολύτιμη νίκη, αλλά κόντρα στην ροή του παιχνιδιού δέχθηκε το δεύτερο γκολ και γνώρισε την ήττα με 2-1. Έτσι, η Γερμανία θα βρεθεί αντιμέτωπη της Εθνικής Ελλάδας στον ένα από τους προημιτελικούς του Euro 2012.

Στο 1ο ημίχρονο, η Γερμανία μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και πατούσε καλύτερα από την Δανία. Η πίεση της Γερμανίας είχε ως αποτέλεσμα τα Πάντσερ να προηγηθούν στο σκορ. Όμως, η Δανία κατάφερε να ισοφαρίσει, άμεσα, και στην συνέχεια έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Η Γερμανία ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο του 1ου ημιχρόνου και προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς, όμως, να τα καταφέρει.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

Στο 5ο λεπτό, ο Μπέντνερ θα κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Νόιερ θα απομακρύνει.
Στο 6ο λεπτό, ο Μίλερ θα σουτάρει αλλά ο Άντερσεν θα αποκρούσει.
Στο 14ο λεπτό, ο Μπέντνερ θα σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
Στο 19ο λεπτό, ο Μίλερ θα δώσει την ασίστ στο Ποντόλσκι και αυτός θα ανοίξει το σκορ για την Γερμανία.
Στο 24ο λεπτό, ο Γιάκομπσεν θα σεντράρει και ο Κρον Ντέλι θα κάνει το 1-1 με κεφαλιά.
Στο 33ο λεπτό, ο Γκόμεζ θα κάνει το σουτ, αλλά ο Άντερσεν θα μπλοκάρει.
Στο 37ο λεπτό, ο Ποντόλσκι θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από την εστία του Άντερσεν.
Στο 41ο λεπτό, το σουτ του Κεντίρα θα περάσει άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Δανία μπήκε καλύτερα από την Γερμανία. Έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί με το δοκάρι του Πόουλσεν ενώ στην συνέχεια έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως, να απειλεί τους Γερμανούς. Η Γερμανία έδειξε ότι βολεύεται με την ισοπαλία, ενώ η Δανία πίεζε για το χρυσό γκολ. Τελικά, 10 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού, ο Μπέντερ έδωσε την νίκη στην Γερμανία.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου:

Στο 51ο λεπτό, ο Πόουλσεν θα σουτάρει και η μπάλα θα βρει στο δοκάρι του Νόιερ.
Στο 67ο λεπτό, ο Σούρλε θα σουτάρει αλλά ο Άντερσεν θα αποκρούσει.
Στο 72ο λεπτό, ο Ζίμλινγκ θα σουτάρει αλλά ο Νόιερ θα αποκρούσει.
Στο 76ο λεπτό, ο Μπέντνερ θα σουτάρει αλλά ο Νόιερ θα σώσει την Γερμανία.
Στο 80ο λεπτό, ο Μπέντερ θα σκοράρει και θα κάνει το 2-1 για την Γερμανία ύστερα από σέντρα του Οζίλ.
Στο 84ο λεπτό, ο Άγκερ θα πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα θα περάσει άουτ.

Η Γερμανία είναι η μόνη ομάδα του Euro 2012 που κατάφερε να πετύχει 3 νίκες στα 3 παιχνίδια της στην φάση των ομίλων. Έτσι, σε ένα δύσκολο όμιλο τερμάτισε στην 1η θέση και θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα, στον προημιτελικό της Παρασκευής.