Παρασκευή 15 Ιουνίου 2012

Περίπατος με 4-0 της Ισπανίας επί της Ιρλανδίας

Η Ισπανία παρουσιάστηκε πολύ σοβαρή στο παιχνίδι με την Ιρλανδία την οποία κέρδισε με 4-0. Με την νίκη αυτή, η Ισπανία ανέβηκε στην 1η θέση του 3ου ομίλου του Euro 2012. Η Ισπανία είχε την τύχη να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ και στην συνέχεια έλεγξε το ρυθμό του αγώνα. Οι Ίβηρες σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι πολιόρκησαν την εστία του Γκίβεν και δίκαια έφτασαν στο 4-0. Η Ιρλανδία προσπάθησε αλλά η διαφορά ποιότητας της από την Ισπανία ήταν εμφανής. Έτσι μετά την 2η ήττα της αποκλείστηκε από την συνέχεια του Euro 2012.

Στο 1ο ημίχρονο, η Ιρλανδία μπήκε δυνατά, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία. Όμως, η Ισπανία αντέδρασε και στο 4ολεπτό άνοιξε το σκορ και στην συνέχεια πίεσε για ένα δεύτερο γκολ. Η Ισπανία δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, τις οποίες, όμως, σπατάλησε.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

Στο 2ο λεπτό, ο Κοξ σούταρε αλλά ο Κασίγιας απέκρουσε.
Στο 4ο λεπτό, ο Γουόρντ έκοψε τον Σίλβα, η μπάλα έφτασε στον Τόρες, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0.
Στο 8ο λεπτό, σουτ του Τόρες καταλήγει άουτ.
Στο 17ο λεπτό, ο Πικέ σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Γκίβεν μπλόκαρε.
Στο 23ο λεπτό, ο Ινιέστα σούταρε αλλά ο Γκίβεν έσωσε την Ιρλανδία.
Στο 25ο λεπτό, ο Τσάβι σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Σίλβα αποκρούστηκε από τον Γκίβεν.
Στο 42ο λεπτό, ο Τσάβι πλάσαρε αλλά ο Γκίβεν μπλόκαρε.
Στο 44ο λεπτό, σουτ του Αρμπελόα αποκρούει ο Γκίβεν και στην επαναφορά ο Τσάβι σούταρε στα σώματα.

Στο 2ο ημίχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Η Ισπανία έλεγχε τον χώρο της μεσαίας γραμμής και κατάφερε να σκοράρει 3 γκολ και να δημιουργήσει και άλλες ευκαιρίες. Αντίθετα, η Ιρλανδία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με τον Γκίβεν να περιορίζει την ήττα για την ομάδα του.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου:

Στο 49ο λεπτό ο Ινιέστα σούταρε, ο Γκίβεν απέκρουσε και ο Σίλβα με ωραία ενέργεια έκανε το 2-0.
Στο 55ο λεπτό, σουτ του Τσάβι από το ύψος του πέναλτι και ο Γκίβεν κάνει την επέμβαση του αγώνα.
Στο 70ο λεπτό, ο Σίλβα πάσαρε στον Τόρες, ο οποίος πέτυχε το 3-0.
Στο 74ο λεπτό, ο Κιν θα σουτάρει δυνατά, αλλά ο Κασίγιας είναι σε ετοιμότητα.
Στο 82ο λεπτό, ο Καθόρλα σουτάρει και ο Γκίβεν αποκρούει.
Στο 83ο λεπτό, σουτ του Φάμπρεγκας, ο οποίος κάνει το 4-0 για την Ισπανία.

Η Ισπανία πέτυχε την νίκη που ήθελε απέναντι στην Ιρλανδία και θα παίξει την πρόκριση της στους 8 του Euro 2012 στο παιχνίδι με την Κροατία. Αντίθετα, η Ιρλανδία απογοήτευσε με την εμφάνιση της και αποκλείστηκε από το Euro 2012.