Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Α.Σ.Κ. Ιβίσκος- Καλλιθέα 76-60

Ήταν κακός αλλά κέρδισε...
Ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος χωρίς να παίξει καλό μπάσκετ κέρδισε με +16 (76-60) την Καλλιθέα σε παιχνίδι που είχε 9 τεχνικές ποινές και δύο αντιαθλητικά φάουλ

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος επικράτησε της Καλλιθέας με 76-60 και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α' Κατηγορίας (όμιλος Ρόδου). Σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι, που συνοδεύτηκε από ντισκαλιφιέ, αντιαθλητικά φάουλ και πολλά νεύρα, οι τυπικά γηπεδούχοι απλά φανέρωσαν τη διαφορά ποιότητας που τους χωρίζει και όταν σοβαρεύτηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη απέναντι στην Καλλιθέα, η οποία με άμυνα ζώνης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έκανε δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων της. Στα κρίσιμα σημεία όμως μίλησε η προσωπικότητα των παικτών του Ιβίσκου, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 21-10. Αξίζει να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Καλλιθέας Κώστας Τρίτος, ο οποίος διαμαρτυρόταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όπως και ο συνεργάτης του Γιώργος Ψαθάκης, ο οποίος μάλιστα κινδυνεύει με «καμπάνα», αφού οι διαιτητές στο φύλλο έγραψαν τα εξής: «2.15’’ πριν τη λήξη του αγώνα, ο βοηθός προπονητή της β’ ομάδας κ. Ψαθάκης έβρισε τον α’ διαιτητή λέγοντας του «άντε γ….ου» και ως εκ τούτου αποβλήθηκε. Ακολουθεί αναφορά».

Συνολικά έπεσαν 9 τεχνικές ποινές (από 2 οι Τρίτος και Ψαθάκης και από μία οι Φιλιππόπουλος, Μαρινάκης, Παπανικολάου, στον πάγκο του Ιβίσκου, Μαρουλλάκης Ι.) και δόθηκαν δύο αντιαθλητικά φάουλ (Κωστάκης, Καραγιάννης). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Α.Σ.Κ. Ιβίσκος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 4-0, όμως η Καλλιθέα απάντησε (4-7 στο 5’)… Η ομάδα του Παντελή Μισσού βρήκε λύσεις (13-7 και 23-18 στο 14’), όμως η ζώνη της Καλλιθέας έφερε δυσκολίες στους γηπεδούχους και έτσι το συγκρότημα του Κώστα Τρίτου πλησίασε σε 35-33, αν και ο Ιβίσκος είχε ξεφύγει με +7 (32-25 στο 17’). Στην «επανάληψη», η Καλλιθέα προσπέρασε (35-37 και 46-48), όμως ο Ιβίσκος με τρίποντο του Λιβιεράτου και 4π του Δούβαλη έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 55-50. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και ξέφυγαν γρήγορα με διψήφια διαφορά (62-51 στο 33’), η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και ο Ιβίσκος έφτασε στη νίκη με +16. Η παρατεταμένη αγωνιστική απραξία επηρέασε την ομάδα της Ανάληψης, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Γιώργο Μαρουλλάκη, που έκοψε το χέρι του λίγο πριν το παιχνίδι και έκανε τρία ράμματα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-12, 35-33(ημ.), 55-50, 76-60

Διαιτητές: Φάκαρος- Δημητρούλης

Α.Σ.Κ. ΙΒΙΣΚΟΣ (Μισσού): Μητσού, Μπιλλιάς 3, Λιβιεράτος 13(3), Τσιτσούλας 3, Καραγιάννης 3(1), Τσαλίκης 8(1), Δούβαλης 21, Μαρινάκης 4, Μαρουλλάκης Ι. 15(2), Φιλιππόπουλος 6.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τρίτος): Φωτεινής 3, Πολυχρονίου 8, Κωστάκης 10(1), Παπανικολάου 18(1), Καντής 6, Κουτσαργιώτης, Κουρεμπής 4, Κρασουδάκης 11(1).