Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Στο ντέρμπι με πλεονέκτημα!

Η Καλλιθέα κέρδισε με 70-60 τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και αν ηττηθεί αύριο ο Ζέφυρος από τον Ιβίσκο θα παίξει με πλεονέκτημα στο ντέρμπι της Τετάρτης
Και τώρα οι δυό τους… Η Καλλιθέα κέρδισε δύσκολα τους έφηβους του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με 70-60 και την προσεχή Τετάρτη θα παίξει με το πλεονέκτημα του +7 στο ντέρμπι πρόκρισης με τον Ζέφυρο. Η ομάδα του Κώστα Τρίτου τα βρήκε σκούρα με τους «ερυθροκίτρινους», ωστόσο είχε την εμπειρία και τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και μάλιστα στο 17’ προηγήθηκε ακόμη και με +7 (27-34), αλλά η Καλλιθέα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τη λήξη του ημιχρόνου (34-34). Στην «επανάληψη» οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και προηγήθηκαν 45-41 στο 27’, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγαν με +8 (60-52 στο 35’), φτάνοντας στη δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη. Αν και ο Γ.Α.Σ. πλησίασε σε 64-59 (39’), δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη. Εφόσον λοιπόν, αύριο ο Ζέφυρος ηττηθεί από τον Ιβίσκο, τότε η Καλλιθέα θα έχει το πλεονέκτημα του +7 απέναντι στους «πράσινους», κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα τερματίσει τέταρτη ακόμη κι αν ηττηθεί με διαφορά έξι πόντων. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι έμπειροι Πολυχρονίου και Κρασουδάκης, που πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ κρατήθηκε το δελτίο του Κωστάκη,που έκανε χειρονομία στους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-22, 34-34(ημ.), 50-44, 70-60

Διαιτητές: Φάκαρος- Κουνελλές

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τρίτος): Φωτείνης 4(1), Πολυχρονίου 21, Τσιμπιρλός 2, Πότογλου, Κωστάκης 3, Παπανικολάου 21(2), Καντής 2, Κουτσαργιώτης 3, Κουρεμπής 2, Κρασουδάκης 12.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Δόσπρας): Διαμαντής 9, Καράβας 11(1), Ασπρούδης, Κώστας 6, Καλενδέρης 6, Γερμανός Δ., Πορτελάνος 4, Κουσιάντζας 12, Παναγιωτόπουλος 1, Αγγελής 11(1).