Παρασκευή 29 Ιουνίου 2012

ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΣΤΗΝ ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Πανηγυρίζουν οι Ιταλοί, κλαίνε οι Γερμανοί!

Οι γειτονές μας αποθέωσαν τον Μπαλοτέλι, ο οποίος με δύο δικά του γκολ έστειλε τη «σκουάντα ατζούρα» στον τελικό του Euro.

Διαβάστε μερικούς από τους τίτλους των ιταλικών ΜΜΕ:

Gazzetta.it: Καμάρι και περηφάνεια για την Ιταλία! Οι Ατζούρι νίκησαν την Γερμανία με 2-1 και πάνε στον τελικό. Δύο γκολ από τον Μπαλοτέλι.

Tuttosport: Μπαλοτάλια! Ο Μπαλοτέλι είναι τρελός. Η Ιταλία πετάει στον τελικό

Corrieredellosport.it: Μπαλοτέλι! Η Ιταλία στον τελικό.

Ansa.it: Ευρωπαίοι: Ένας άλλος Super Mario έβαλε δύο γκολ και οι μπλε πετούν για τον τελικό.

Lastampa.it: Ένα... μπλε αριστούργημα: Ο Super Mario διέλυσε την Γερμανία!

Στην αντίπερα όχθη το κλίμα ήταν βαρύ με αρκετά γερμανικά ΜΜΕ να ρίχνουν ευθύνες στο Λεβ για τον αποκλεισμό.

Ακολουθούν ορισμένοι χαρακτηριστικοί τίτλοι:

Bild: Οι Γερμανοί... κλαίνε! Τα παιδιά του Γιόγκι έφτασαν στο τέλος. Οι Ιταλοί είναι στον τελικό

ΟΜΟΡΦΟΣ ΑΓΩΝΑΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Μετά από αίτημα της ομάδας SOCALSELECT  ο φιλικός αγώνας της ομάδας μας με την Αμερικάνικη ομάδα έγινε στις 7 ο απόγευμα.Όλα κοίλησαν πολλή ωραία και η ομάδα μας με πολλές ελείψεις έχασε τελικά με 7-0 .Ευχαριστούμε τον ΔΟΠΑΡ,ΔΟΝΑ,ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ,ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΓΗΠΕΔΟΥ.

Η Ισπανία στον τελικό του Euro 2012

Η Ισπανία θα έχει την ευκαιρία να γίνει η 1η ομάδα που κατακτάει 2 συνεχόμενα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, μετά την πρόκριση της στον τελικό του Euro 2012. Η Ισπανία κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι, αφού ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν χωρίς σκορ. Μοιραίος για την Πορτογαλία ήταν ο Μπρούνο Άλβες, ο οποίος αστόχησε στο 4ο πέναλτι για την Πορτογαλία. Ισπανία και Πορτογαλία αποδείχθηκαν πολύ διαβασμένες με αποτέλεσμα η κάθε ομάδα να περιορίσει τα ατού της αντίπαλης ομάδας. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να κάνει το γνωστό παιχνίδι της. Αντίθετα, η Πορτογαλία επεδίωξε να βγάλει κάποιες αντεπιθέσεις, προκειμένου να απειλήσει την εστία του Κασίγιας. Τελικά, οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν σε ένα στείρο 0-0, αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο αφού καμία από τις ομάδες δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της.

Στο 1ο ημίχρονο, η Πορτογαλία μπήκε πιο επιθετικά από την Ισπανία και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Φούριας Ρόχας. Η Ισπανία ισορρόπησε το παιχνίδι στην συνέχεια, αλλά καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 0-0, αποτέλεσμα απόλυτα δίκαιο με βάση τις φάσεις που δημιούργησαν αλλά και την εικόνα των 2 ομάδων.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

Στο 9ο λεπτό, ο Αρμπελόα θα σουτάρει δυνατά αλλά η μπάλα θα περάσει, μόλις, άουτ.
Στο 29ο λεπτό, ο Ινιέστα θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Πατρίτσιο.
Στο 31ο λεπτό, ο Κριστιάνο θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι του Κασίγιας.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ισπανία πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Με την είσοδο του Φάμπρεγκας, η Ισπανία είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Πατρίτσιο. Αντίθετα, η Πορτογαλία άφησε χώρο στην Ισπανία και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ εκμεταλλευόμενη τις αντεπιθέσεις της.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου:

Στο 58ο λεπτό, ο Αλμέιδα θα σουτάρει αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 67ο λεπτό, ο Τσάβι θα σουτάρει δυνατά αλλά ο Πατρίτσιο θα μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 73ο λεπτό, φάουλ του Ρονάλντο, αλλά ο Κασίγιας δεν ανησύχησε.
Στο 84ο λεπτό, νέο φάουλ του Ρονάλντο αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 90ο λεπτό, αντεπίθεση της Πορτογαλίας, αλλά το σουτ του Ρονάλντο είναι άστοχο.

Στην παράταση, και οι 2 ομάδες ήταν επιφυλακτικές και κουρασμένες. Έτσι, προσπάθησαν να διαφυλάξουν το μηδέν στην εστία τους, χωρίς να έχουν διάθεση να ρισκάρουν πολύ. Πάντως, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, η Ισπανία έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα με τον Ινιέστα. Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την Ισπανία να έχει την κατοχή της μπάλας και η Πορτογαλία να ψάχνει την καλή αντεπίθεση. Τελικά, καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι φάσεις της παράτασης:

Στο 104ο λεπτό, ωραία ενέργεια του Τζόρντι Άλμπα, πλασέ του Ινιέστα από την μικρή περιοχή, αλλά ο Πατρίτσιο θα αποκρούσει.
Στο 105ο λεπτό, φάουλ του Ράμος και η μπάλα θα περάσει μόλις άουτ.
Στο 111ο λεπτό, ο Νάβας θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Πατρίτσιο θα σώσει για άλλη μια φορά την Πορτογαλία.

Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στα πέναλτι

Η Ιταλία ήταν καλύτερη, έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά προκρίθηκε εις βάρος της Αγγλίας στην διαδικασία των πέναλτι. Στο 4ο προημιτελικό του Euro 2012, βρέθηκαν αντίπαλες η Ιταλία και η Αγγλία με στόχο να κερδίσουν το 4ο εισιτήριο των ημιτελικών του Euro 2012. Έτσι, η Ιταλία θα παίξει με την Γερμανία, στον ημιτελικό της Πέμπτης. Η Σκουάντρα Ατζούρα ήταν πολύ καλύτερη της Αγγλίας και στα 120 λεπτά του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Η Αγγλία, για ένα ακόμα παιχνίδι, περιορίσθηκε σε παθητικό ρόλο και αγωνίστηκε με πρωτεύοντα στόχο να μην δεχθεί γκολ. Με την Γαλλία και την Ουκρανία, η Αγγλία είχε την τύχη και πήρε αυτό που ήθελε, αλλά απέναντι στην Ιταλία δεν τα κατάφερε.

Στο 1ο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν φρενήρης στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Η Ιταλία ξεκίνησε με δοκάρι του Ντε Ρόσι, σε μια φάση που αν κατέληγε σε γκολ θα ήταν το γκολ του Euro 2012, μέχρι στιγμής. Στην συνέχεια, η Αγγλία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και για ένα εικοσάλεπτο πατούσε καλύτερα από την Ιταλία, δημιουργώντας κάποιες φάσεις για να προηγηθεί. Μετά το εικοσάλεπτο, η Ιταλία πήρε τα ηνία του αγώνα και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο την εστία του Χαρτ. Έτσι κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 0-0.

Στο 3ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Χαρτ.
Στο 5ο λεπτό, ο Μίλνερ έκανε το γύρισμα, ο Τζόνσον έκανε το σουτ, αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε.
Στο 14ο λεπτό, ο Τζόνσον σέντραρε, ο Ρούνεϊ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι του Μπουφόν.
Στο 25ο λεπτό, ο Πίρλο έβγαλε τον Μπαλοτέλι τετ α τετ με τον Χαρτ, αλλά ο Ιταλός επιθετικός καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Τέρι.
Στο 32ο λεπτό, ο Μοντολίβο έδωσε στον Μπαλοτέλι αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.
Στο 33ο λεπτό, ο Κασάνο σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε, μόλις, άουτ.
Στο 38ο λεπτό, νέο σουτ του Κασάνο και ο Χαρτ θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Στο 41ο λεπτό, ο Πίρλο έδωσε στον Κασάνο, αυτό έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά ο Λέσκοτ πρόλαβε τον Μπαλοτέλι.
Στο 43ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ιταλία μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει και πολιόρκησε την εστία της Αγγλίας για 20 λεπτά, περίπου. Στο διάστημα αυτό, η Αγγλία έδειξε ανίκανη να σταματήσει τις επιθετικές διαθέσεις της Σκουάντρα Ατζούρα. Μετά το 70ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αφού και οι 2 ομάδες έδειξαν συμβιβασμένοι με την ιδέα της παράτασης. Η Ιταλία συνέχιζε να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την εστία του Χαρτ αλλά η επιθετικότητα της δεν ήταν τόσο έντονη όση ήταν στην αρχή του παιχνιδιού.

Στο 48ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι θα σουτάρει από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 52ο λεπτό, ο Ντε Ρόσι θα σουτάρει, ο Χαρτ θα αποκρούσει, ο Μπαλοτέλι θα πάρει το ριμπάουντ, ο Χαρτ θα αποκρούσει εκ νέου και το νέο σουτ του Μοντολίβο θα περάσει, μόλις, άουτ.
Στο 60ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι θα κάνει το ψαλιδάκι αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 65ο λεπτό, ο Γιανγκ θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα βρει στον Μπαρτσάλι.
Στο 77ο λεπτό, ο Τζέραρντ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε.
Στο 81ο λεπτό, ο Ντιαμάντι θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Χαρτ μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 89ο λεπτό, ο Νοτσερίνο βγήκε απέναντι στο Χαρτ, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Τζόνσον.
Στο 93ο λεπτό, ψαλιδάκι του Ρούνεϊ και η μπάλα καταλήγει άουτ.

Στην παράταση, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Η Ιταλία προσπαθούσε να απειλήσει με όσες δυνάμεις είχε, ενώ η Αγγλία συνέχισε να αμύνεται επιδιώκοντας να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι. Η Ιταλία ήταν για άλλη μια φορά άτυχη, αφού το σουτ του Ντιαμάντι κατέληξε για 2η φορά στο δοκάρι του Χαρτ. Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε και οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Στο 100ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι σούταρε, αλλά ο Χαρτ μπλόκαρε.
Στο 101ο λεπτό, ο Ντιαμάντι έκανε την σέντρα σουτ και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
Στο 113ο λεπτό, ο Ντιαμάντι σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 115ο λεπτό, ο Νοτσερίνο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Αγγλία βρέθηκε να προηγείται με 2-1 μετά και τα 2 πέναλτι, αλλά για 6η φορά στην ιστορία της δεν τα κατάφερε στην διαδικασία των πέναλτι. Πίρλο, Νοτσερίνο και Ντιαμάντι σκόραραν, σε αντίθεση με τους Γιανγκ και Κόουλ με αποτέλεσμα η Ιταλία να πάρει την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες του Euro 2012.

Νταμάντι, 4-2.

Η Ιταλία ήταν η καλύτερη ομάδα του προημιτελικού και πήρε δίκαια την πρόκριση. Η Σκουάντρα Ατζούρα θα μπορούσε να είχε καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση, αλλά η αστοχία των ποδοσφαιριστών της ήταν μεγάλη. Η Αγγλία για άλλη μια φορά δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο και έπαιξε με μοναδικό στόχο να μην δεχθεί γκολ. Τελικά, για άλλη μια φορά πλήρωσε την κατάρα των πέναλτι αλλά και την παράδοση που την θέλει να μην προκρίνεται ποτέ σε νοκ άουτ αναμετρήσεις προημιτελικών, εκτός Αγγλίας.

Κυριακή 24 Ιουνίου 2012

ΘΡΙΑΜΒΟΣ

ΒΑΣΙΛΗ ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
ΝΕΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΑ +91 ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΛΑΡΔΗΣ.
ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΣ.

Έσπασε την παράδοση με Αλόνσο και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Ισπανία κατάφερε να κερδίσει την Γαλλία με 2-0 στον 3ο προημιτελικό του Euro 2012 και να προκριθεί στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία. Η Ισπανία κατάφερε να κερδίσει για 1η φορά στην ιστορία της σε επίσημο παιχνίδι την Γαλλία, χάρη σε 2 γκολ του Τσάβι Αλόνσο, ο οποίος έφτασε στις 100 συμμετοχές με την φανέλα της Ισπανίας. Οι Φούριας Ρόχας πήραν δίκαια την πρόκριση, αφού ήταν καλύτεροι από τους Τρικολόρ, οι οποίοι ήταν απογοητευτικοί. Πάντως, το παιχνίδι μπορεί να χαρακτηριστεί ως το χειρότερο του Euro 2012, μέχρι στιγμής.

Στο 1ο ημίχρονο, η Ισπανία πήρε τον έλεγχο του ρυθμού από το πρώτο λεπτό του προημιτελικού. Οι παίκτες της με το γνωστό passing γκέιμ πίεζαν την άμυνα της Γαλλίας. Η Γαλλία από την πλευρά της περιορίσθηκε σε παθητικό ρόλο πληρώνοντας και τις λανθασμένες επιλογές του Μπλαν. Η Ισπανία κατάφερε να προηγηθεί με τον Αλόνσο σχετικά νωρίς στο παιχνίδι. Στην συνέχεια, η Γαλλία ισορρόπησε, αλλά δεν ήταν καθόλου απειλητική για την εστία του Κασίγιας.

Στο 6ο λεπτό, ο Φάμπρεγκας ζητάει πέναλτι, αλλά ο Ριτσόλι, σωστά, δεν δίνει κάτι.
Στο 19ο λεπτό, ο Ινιέστα πάσαρε στον Ζόρντι Άλμπα, ο οποίος έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα του Ντεμπισί, έβγαλε συστημένη σέντρα και ο Αλόνσο έκανε το 1-0 με κεφαλιά για την Ισπανία.
Στο 21ο λεπτό, σουτ του Τσάβι και η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ.
Στο 32ο λεπτό, ο Καμπάιγ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Κασίγιας απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 2ο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, μόνο, ως το ποια ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας. Η Γαλλία επέβαλε τον ρυθμό της και είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες, αφού της έλειπε η τελική πάσα. Στο τελευταίο 25λεπτο, ο Μπλαν ρίσκαρε περισσότερο αλλά και πάλι η Γαλλία δεν μπόρεσε να απειλήσει, με αποτέλεσμα οι φάσεις να μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η Ισπανία αμυνόταν και έψαχνε κάποια αντεπίθεση για να κλειδώσει το παιχνίδι. Κάτι που τα κατάφερε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με πέναλτι του Αλόνσο, το οποίο κέρδισε ο Πέδρο.

Στο 60ο λεπτό, σέντρα του Ριμπερί, κεφαλιά του Ντεμπισί και η μπάλα περνάει άουτ.
Στο 64ο λεπτό, ο Μπενζεμά θα σουτάρει άουτ από ευνοϊκή θέση.
Στο 91ο λεπτό, ο Ρεβεγιέρ ανέτρεψε τον Πέδρο και ο Ριτσόλι καταλόγισε το πέναλτι. Ο Αλόνσο ανέλαβε την εκτέλεση του και έκανε το 2-0 για την Ισπανία.

Στο χειρότερο παιχνίδι του Euro 2012, μέχρι στιγμής, η Ισπανία ήταν καλύτερη και πήρε, σχετικά, εύκολα την πρόκριση. Κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι και στην συνέχεια δεν απειλήθηκε, σχεδόν, καθόλου. Από την άλλη μεριά, η Γαλλία ήταν απογοητευτική και έδειξε ότι δεν είχε μπει έτοιμη για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από μια απλή παρουσία στους 8 του Euro 2012.

Σάββατο 23 Ιουνίου 2012

ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΤΑ +91 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΡΔΗ ΒΑΣΙΛΗ

Σήμερα ο αθλητής του συλόγου μας ΠΕΛΑΡΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ προκρίθηκε στον τελικό των +91 κιλά στο πανελληνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας .
Αύριο στις 11 το πρωί σας περμένουμε στο ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ για να υποστηρίξουμε τον αθλητή μας και να τον δούμε πρωταθλητή ΕΛΛΑΔΑΣ .

ΤΟ ΑΔΙΑΧΏΡΗΤΟ ΣΤΟ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

Το αδιαχώτητο γίνεται κάθε μέρα στο ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ γυμναστήριο από το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ ΠΥΓΜΑΧΙΑΣ .
Σήμερα Σαββάτο από τις 5 το απόγευμα μέχρι το βράδυ θα πέφτουν βροχή οι γροθιές ανάμεσα στους αθλητές με σκοπό την πρώτη θέση και την ανάδειξη τους σε πρωταθλητή Ελλάδας.
Την Κυριακή από τις 11 το πρωί μέχρι τις 13:30 σας περιμένουμε όλους να απολαύσετε αθλητικούς αγώνες πυγμαχίας.

Ευχαριστούμε μάγκες…

Το ταξίδι της Ελλάδας στο Euro 2012 τελείωσε. Το όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Euro 2012 έσβησε για την Ελλάδα μετά την ήττα με 4-2 από την Γερμανία. Η Γερμανία ήταν καλύτερη ομάδα και φρόντισε να το δείξει από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ελλάδα ήθελε αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε.

Το 1ο ημίχρονο, ήταν εφιαλτικό για την Ελλάδα. Η Γερμανία επέβαλλε ένα φρενήρη ρυθμό από τον πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, τον οποίο δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν οι Έλληνες διεθνείς. Με μπροστάρηδες τους Ρόις και Οζίλ, η Γερμανία δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και η Ελλάδα μπορεί να αισθάνεται ότι πήγε στην ανάπαυλα χάνοντας, μόνο, με 1-0. Επιπλέον, η πίεση των Γερμανών ήταν τέτοια που η Ελλάδα δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό της υπεροχής της ομάδας του Λεβ ήταν το γεγονός ότι τα Πάντσερ είχαν 70-30 υπέρ τους κατοχή της μπάλας.

Στο 3ο λεπτό, ο Κεντίρα σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης απέκρουσε ασταθέστατα και ο Σούρλε σκόραρε. Το γκολ, όμως, ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ ήταν σε καθαρή θέση οφσάιντ.
Στο 11ο λεπτό, σουτ του Ρόις και η μπάλα καταλήγει άουτ.
Στο 18ο λεπτό, ο Παπασταθόπουλος θα κόψει την τελευταία στιγμή τον Ρόις.
Στο 23ο λεπτό, ο Οζίλ βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Σηφάκη αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε.
Στο 24ο λεπτό, ο Ρόις σούταρε αλλά ο Σηφάκης απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 25ο λεπτό, ο Ρόις έκανε την σέντρα, αλλά ο Κλόζε δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
Στο 26ο λεπτό, ο Κατσουράνης προσπάθησε να βρει τον Σαλπιγγίδη, αλλά ο Νόιερ βγήκε έξω από την περιοχή και πρόλαβε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.
Στο 32ο λεπτό, σουτ του Νίνη, ο Νόιερ θα μπλοκάρει.
Στο 33ο λεπτό, ο Σούτλε θα σουτάρει αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
Στο 36ο λεπτό, σουτ του Κεντίρα αλλά ο Σηφάκης θα μπλοκάρει.
Στο 39ο λεπτό, ωραία προσπάθεια του Λαμ, αδράνεια του Νίνη και με πολύ ωραίο σουτ ο αμυντικός της Μπάγερν Μονάχου ανοίγει το σκορ για την Γερμανία.
Στο 46ο λεπτό, σουτ του Σούρλε και η μπάλα κατάληξε άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Σάντος προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην Ελληνική ομάδα με 2 γρήγορες αλλαγές βγάζοντας τους Νίνη και Τζαβέλλα και βάζοντας στην θέση τους Γκέκα και Φωτάκη. Η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε μια ιδανική αντεπίθεση και όλοι άρχισαν να πιστεύουν ότι η ομάδα του Σάντος μπορεί να κάνει ένα ακόμα θαύμα. Όμως, η Γερμανία ανέβασε ξανά τον ρυθμό της, και βάζοντας 3 γκολ σε 13 λεπτά έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η Γερμανία έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει ημιτελικού, ενώ η Ελλάδα προσπαθούσε να μειώσει το σκορ. Κάτι που το κατάφερε με πέναλτι του Σαλπιγγίδη, ο οποίος επιβραβεύτηκε με αυτόν τον τρόπο για το εξαιρετικό τουρνουά που είχε.

Στο 55ο λεπτό, ο Φωτάκης βγάζει μπαλιά στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος κάνει την κούρσα, βγάζει παράλληλη μπαλιά και ο Σαμαράς θα κάνει το 1-1 για την Ελλάδα.
Στο 61ο λεπτό, εκπληκτικό σουτ του Κεντίρα στην κίνηση και η Γερμανία παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με 2-1.
Στο 63ο λεπτό, ωραία κίνηση του Γκέκα αλλά το σουτ του ήταν απογοητευτικό.
Στο 65ο λεπτό, κεφαλιά του Παπαδόπουλου και η μπάλα περνάει άουτ.
Στο 68ο λεπτό, ο Κλόζε θα κάνει το 3-1 ύστερα από πολύ κακή έξοδο του Σηφάκη.
Στο 74ο λεπτό, ο Κλόζε θα βγει απέναντι στον Σηφάκη, ο Έλληνας τερματοφύλακας θα αποκρούσει, αλλά ο Ρόις θα σουτάρει στην κίνηση και θα κάνει το 4-1.
Στο 80ο λεπτό, ο Σηφάκης θα αποκρούσει σουτ του Οζίλ.
Στο 85ο λεπτό, σουτ του Οζίλ αλλά ο Σηφάκης θα μπλοκάρει την μπάλα.
Στο 88ο λεπτό, ο Τοροσίδης κάνει την σέντρα και η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπόατενγκ. Αυστηρό πέναλτι για την Ελλάδα. Ο Σαλπιγγίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση του και κάνει το 4-2.

Η Γερμανία ήταν καλύτερη ομάδα και πήρε, δίκαια, την πρόκριση στους 4 του Euro 2012. Η Ελλάδα μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη και περήφανη για την πορεία που πραγματοποίησε αφού βρέθηκε για μια ακόμα φορά στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Αλλά απέναντι σε αυτή την Γερμανία δεν θα μπορούσε να έχει τύχη. Ευχαριστούμε μάγκες….

Παρασκευή 22 Ιουνίου 2012

Ο Ρονάλντο έχει κέφια, η Πορτογαλία πάει για κούπα

Στον 1ο προημιτελικό του Euro 2012, αναμετρήθηκαν η Τσεχία και η Πορτογαλία. Η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση, κερδίζοντας με 1-0 την Τσεχία. Η Πορτογαλία δίκαια πήρε την πρόκριση, αφού ήταν καλύτερη από την Τσεχία, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο. Έτσι, θα περιμένει την νικήτρια του ζευγαριού Ισπανία – Γαλλία, στον ημιτελικό της Τετάρτης. Από την πλευρά της, η Τσεχία αποδείχθηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να απειλήσει την Πορτογαλία. Προσπάθησε να οδηγήσει το παιχνίδι στο 0-0, αλλά χωρίς επιτυχία.

Στο 1ο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν κακό. Τσεχία και Πορτογαλία ήταν αγχωμένες με αποτέλεσμα να κάνουν πολύ εύκολα το λάθος. Η Τσεχία κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό που την βόλευε, με αποτέλεσμα να απειλείται από την Πορτογαλία. Αντίθετα, οι Ίβηρες προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και τα κατάφεραν μετά το πρώτο ημίωρο του αγώνα. Χαρακτηριστικό του κακού παιχνιδιού είναι ότι η μοναδική καλή φάση του προημιτελικού έγινε στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, με το δοκάρι του Ρονάλντο.

Στο 18ο λεπτό, ο Νταρίντα έκανε το γύρισμα αλλά ο Μπάρος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
Στο 33ο λεπτό, ο Ρονάλντο έκανε το ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 45ο λεπτό, ο Ρονάλντο κάνει εκπληκτική ενέργεια, αλλά το σουτ του θα σταματήσει στο δοκάρι του Τσεχ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Πορτογαλία μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και πίεσε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης. Οι Ίβηρες ήταν πολύ καλύτεροι και δημιούργησαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ιδιαίτερα στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα. Από την πλευρά της, η Τσεχία περιορίσθηκε σε παθητικό ρόλο στην αρχή του 2ου ημιχρόνου. Μετά το 60ο λεπτό, η Τσεχία κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα της Πορτογαλίας, αλλά η ίδια αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του Πατρίτσιο. Τελικά η πίεση της Πορτογαλίας απέδωσε καρπούς στο 79ο λεπτό του παιχνιδιού, χάρη σε κεφαλιά του Ρονάλντο. Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας της Πορτογαλίας ήταν το γεγονός ότι ακόμα και μετά το γκολ η Τσεχία δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου την Πορτογαλία, η οποία κρατούσε με χαρακτηριστική ευκολία την μπάλα κοντά στην περιοχή του Τσεχ.

Στο 46ο λεπτό, ο Αλμέιδα έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 49ο λεπτό, φάουλ του Ρονάλντο ο οποίος σημαδεύει για 2η φορά το δοκάρι του Τσεχ.
Στο 54ο λεπτό, νέο σουτ του Ρονάλντο και η μπάλα περνάει άουτ.
Στο 58ο λεπτό, ο Νάνι θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τσεχ θα κρατήσει το μηδέν για την Τσεχία.
Στο 59ο λεπτό, ο Αλμέιδα θα σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο σκόρερ ήταν οφσάιντ και το γκολ θα ακυρωθεί.
Στο 63ο λεπτό, ο Μουτίνο θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τσεχ θα αποκρούσει.
Στο 72ο λεπτό, ο Μεϊρέλες θα σουτάρει από καλή θέση αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 75ο λεπτό, ο Νάνι θα βρεθεί σε πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει σε κόρνερ.
Στο 79ο λεπτό, σέντρα του Μουτίνιο, καρφωτή κεφάλια του Ρονάλντο και η Πορτογαλία θα ανοίξει το σκορ.
Στο 83ο λεπτό, ο Περέιρα θα κάνει το σουτ, αλλά ο Τσεχ θα αποκρούσει παρά το γεγονός ότι δεν είχε καλή ορατότητα.

Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πήρε αυτό που της άξιζε, την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2012. Καθοδηγούμενη από έναν καταπληκτικό Ρονάλντο, η Πορτογαλία δείχνει ικανή για μεγάλα πράγματα στο φετινό Euro 2012. Για ένα ακόμα παιχνίδι, η Πορτογαλία έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά θα πρέπει να βελτιώσει την επιθετική της ευστοχία. Από την πλευρά της, η Τσεχία πρέπει να είναι ικανοποιημένη από την πορεία της, αφού κατάφερε να φτάσει μέχρι τα προημιτελικά του Euro 2012, ενώ δεν το περίμεναν πολλοί.

Η2: Νικητής Π2 – Νικητής Π4
Ο τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή 1η Ιουλίου στο Κίεβο.

Όταν ο Ιμπραΐμοβιτς μιλάει…

Για τον 4ο όμιλο του Euro 2012, η Σουηδία έπαιξε με την Γαλλία με τους Σκανδιναβούς να πετυχαίνουν νίκη γοήτρου με σκορ 2-0. Η Σουηδία έπαιξε για το γόητρο της και έχοντας ως στόχο να κατακτήσει τους πρώτους βαθμούς της στην διοργάνωση. Αντίθετα, η Γαλλία καιγόταν για την νίκη, με την οποία θα εξασφάλιζε την πρόκριση και την πρωτιά στον 4ο όμιλο του Euro 2012. Τελικά, οι Τρικολόρ έμειναν ικανοποιημένοι αφού, τουλάχιστον, πήραν την πρόκριση στους 8 του Euro 2012.

Στο 1ο ημίχρονο, η Σουηδία αιφνιδίασε την Γαλλία και μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι. Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με την Σουηδία να δείχνει αποφασισμένη να κάνει την έκπληξη. Μετά το πρώτο ημίωρο του αγώνα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αποτέλεσμα καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις για την αντίπαλη εστία.

Στο 4ο λεπτό, ο Τοϊβόνεν θα κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Γιορίς θα σώσει την Γαλλία.
Στο 8ο λεπτό, ο Ριμπερί θα βρεθεί απέναντι στον Ίσακσον, αλλά ο Σουηδός τερματοφύλακας θα κρατήσει το μηδέν στην εστία του.
Στο 10ο λεπτό, ο Τοϊβόνεν θα κάνει ωραία ενέργεια αλλά το σουτ του θα βρει στο δοκάρι του Γιορίς.
Στο 18ο λεπτό, ο Μπενζεμά θα αστοχήσει από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Στο 35ο λεπτό, ο Μπεν Αρφά θα κάνει ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Ίσακσον.

Στο 2ο ημίχρονο, η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά. Όμως, η ομάδα που κατάφερε να ανοίξει το σκορ ήταν η Σουηδία με ένα από τα ωραιότερα γκολ του Euro 2012, από τον Ιμπραΐμοβιτς. Το γκολ αυτό τόνωσε την ψυχολογία των Σουηδών, οι οποίοι θα μπορούσαν να καθαρίσουν το παιχνίδι με τον Μέλμπεργκ. Η Γαλλία έδειξε να συνέρχεται αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Ίσακσον πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα, η Γαλλία πίεσε για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι, στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Σουηδία πέτυχε και 2ο γκολ και έφυγε με ψηλά το κεφάλι από την διοργάνωση.

Στο 51ο λεπτό, ο Μπενζεμά σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 54ο λεπτό, ο Λάρσον θα κάνει την σέντρα και με εντυπωσιακό σουτ ο Ιμπραΐμοβιτς θα κάνει το 1-0 για την Σουηδία. Ίσως το ωραιότερο γκολ του Euro 2012, μέχρι στιγμής.
Στο 58ο λεπτό, ο Κάλστρομ θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Μέλμπεργκ θα κάνει την προβολή, αλλά ο Γιορίς θα σώσει την Γαλλία.
Στο 64ο λεπτό, ο Νασρί σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ίσακσον.
Στο 71ο λεπτό, ο Εμβιλά θα σουτάρει, αλλά ο Ίσακσον θα αποκρούσει.
Στο 82ο λεπτό, ο Μενέζ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Ίσακσον.
Στο 83ο λεπτό, ο Ζιρού κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
Στο 91ο λεπτό, αντεπίθεση της Σουηδίας και ο Λάρσον κάνει το 2-0.

Η Γαλλία καιγόταν για την νίκη, αλλά η αδιάφορη Σουηδία την πήρε. Η Γαλλία παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων αφού φάνηκε να υποτιμούν την αντίπαλο τους. Η ήττα τους ήταν δίκαιη με αποτέλεσμα στον προημιτελικό του Σαββάτου να πρέπει να ξεπεράσουν την Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Κόσμου, Ισπανία, αν θέλουν να προκριθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το γεγονός αυτό το πλήρωσαν καθώς οι ψυχωμένοι Σουηδοί ήθελαν να φύγουν από το Euro 2012 με μία νίκη και στο τέλος τα κατάφεραν.